Türkiye konut doğalgaz ihtiyacının yüzde yetmiş beşini kendisi çıkaracak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Türkiye konut doğalgaz ihtiyacının yüzde yetmiş beşini kendisi çıkaracak

Muhammet Kürşat ERCAN- BHA

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, Türkiye’nin doğalgaz üretimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Zonguldak’ın geçmişten bugüne dek Cumhuriyet için önemli bir merkez olduğunu belirten Avcı, “Zonguldak geçmiş yüzyılda kömür madenleriyle, termik santralleriyle, demir çelik üretimiyle Türkiye’nin sanayileşmesinde lokomotif bir şehir olarak unvan almıştır.” dedi

Türkiye’nin yakın bir tarihte ihtiyaç duyduğu doğalgazın önemli bir kısmını üreteceğini belirten Avcı, “Hamdolsun Zonguldak’ta denizin 174 kilometre açığında 710 milyar metre küp doğalgaz keşfi yapıldı”.  Şimdi bu gazın karaya çıkarılıp kirlilerinden ve partiküllerinden ayrıştıran doğal gaz işleme tesisleri kuruldu. Burada işlenen gazın ileride BOTAŞ üzerinden sisteme dahil edilmesi söz konusu. Bu bağlamda biz beş ya da altı ay içerisinde günde 10 milyon metre küp doğal gazı sisteme dahil edildiğini göreceğiz. Tabi ki bu işin ilk kısmı, şuanda Türk denizlerinde 51 gemi ile 30 tane kuyu açılıyor. Bu otuz kuyu faal duruma geçtikten sonra gerek denizlerdeki platform sistemleriyle, gerekse karada kurulacak tesislilerle bir 30 milyon metre küp daha doğal gazın kazanımı sağlanacak. Özetle,  10 milyon metre küp birinci fazda, 30 milyon metre küp ikinci fazda toplam 40 milyon metre küplük günlük doğalgaz üretim hacmine ulaşmış olacağız.” şeklinde konuştu.

Konutlarda doğalgaz ihtiyacının yüzde 75’ini Zonguldak karşılayacak

Türkiye’de konutlarda tüketilen doğalgaz miktarının yılda 20 milyar metre küp olduğunu belirten Avcı,” Biz günlük 40 milyon metre küp üretmekle birlikte, yıllık 15 milyar metre küp doğal gaz çıkartıyoruz. Bu da konutlarda tüketilen doğalgaz miktarının yüzde 75’lik kısmını Zonguldak’tan karşılanacağını gösterir. Zonguldak, Cumhuriyetin ikinci yüz yılında da yine ülkemizin enerji üssü olacak.” ifadelerinde bulundu.

Geçmişte Zonguldak’ın emeğin, alın terinin ve kömürün şehri olduğunu belirten Avcı,” Cumhuriyetin ikinci yüz yılında Zonguldak kömürün, doğalgazın, emeğin ve alın terinin şehri olacak. diyerek Zonguldak’ın gelecekteki önemine vurguda bulundu.

Doğalgaz keşfi istihdamı da arttırdı

Doğalgaz keşfinin bölgede yeni istihdam kapıları açacağını belirten Avcı, “Zonguldak’ta 7500 kişi doğalgazın çıkarılması için istihdam edildi. Bu rakam Zonguldak için kıymetli bir rakam çünkü şuanda Türkiye Taş Kömürü Kurumunda çalışan Zonguldaklı işçi sayımız 7200 ila 7500 arasında.” dedi

Keşfin yan sanayilere de katkıda bulunacağını belirten Avcı, “Doğalgazın atıklarıyla üretim yapacak gübre fabrikası planladık, inşallah ona da yakında başlayacağız. Bu fabrika Avrupa’nın en büyük gübre fabrikası olacak ve yüzlerce kişiye istihdam olanağı sağlayacak.” dedi.

Kuzeyin yeni yıldızı: Zonguldak

Hayata geçirilen yatırımlarla Zonguldak’ın Karadeniz bölgesinde daha da fazla önem kazanacağını kaydeden Avcı,” Zonguldak; içerisinde barındırdığı Türkiye’nin üçüncü büyük limanına sahip olmasıyla, doğalgazın olmasıyla ve kurulacak endüstri ve serbest bölgeleriyle ilerleyen süreçte Kuzeyin Yıldızı Olacak.” şeklinde konuştu

 

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye konut doğalgaz ihtiyacının yüzde yetmiş beşini kendisi çıkaracak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Marka Kulis - Markaların Ortak Buluşma Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!