On bini aşkın sokak Büyükşehir eli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Can dostlarına en iyi hizmet: On bini aşkın sokak hayvanına Büyükşehir eli

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, 2023 yılında on bini aşkın can dostunun hizmetinde oldu. 6 bin 72 sokak hayvanına kısırlaştırma işlemlerinin yanı sıra çipleme, küpeleme tedavi işlemleri uygulandı. 2 bin 190 kedinin tedavileri yapılarak sağlıklarına kavuşturuldu. 168 köpek ve 41 kedi yeni sahipleri ile buluştu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi 2023 yılında can dostlarına yuva oldu. Son teknolojiyle donatılan, bölgenin en büyüğü olma özelliğine sahip merkezde sokak hayvanlarının tüm bakım işlemleri uzman veterinerler tarafından titizlikle sürdürülüyor.

Son teknoloji cihazlar

17 bin metrekarelik alanda dev bir kampüs olan Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 180 tekli kafes, 14 karantina tekli kafes, 10 çoklu açık kafes, 4 küçük yoğun bakım ünitesi, büyük yoğun bakım ünitesi, otomatik anestezi, ultrason, röntgen, biyokimya, hemogram, 2 idrar analiz, 3 koter ve EKG cihazı yer alıyor. 3 oksijen konsantratörü, otoklav, 2 starizatör, mikroskop, wod lambası, 9 krom kedi kafesi, 2 büyük boy krom köpek kafesi, 6 krom orta boy köpek kafesi bulunuyor.

Sokak hayvanları hastanesi

900 metrekarelik kapalı alana sahip olan merkezde ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, tecrit odası, eczane, muayene odaları, bakım odaları, fizik tedavi havuzu, temizlik ve sterilizasyon odası, idari odalar ve konferans salonu yer alıyor.  Hasta, yaralı, kaza geçiren hayvanlar tedavi edilmekle beraber, viral ve mikrobiyal hastalıklara, göz ile ilgili bazı ameliyatlara, ortopedi ameliyatlarıyla sokak hayvanlarına müdahale ediliyor.

209 canlıya yeni yuva

Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin 2023 raporunda ise şu ifadelere yer verildi: “Veteriner Hekimler Odası ile imzaladığımız protokol ve merkezimizde devam eden kısırlaştırma işlemleri kapsamında 6 bin 72 sokak hayvanına kısırlaştırma işlemlerinin yanı sıra çipleme, küpeleme tedavi işlemleri uygulandı. Ayrıca 2 bin 190 kedinin tedavileri yapılarak sağlıklarına kavuşturuldu. İlçelerden toplanıp tedavi için merkeze gönderilen 3 bin 609 köpek uygulanan tedavilerle rehabilite edildi. Sahiplendirme yöntemi ile 168 köpek ve 41 kedi yeni sahipleri ile buluşturuldu. Martı, doğan, atmaca ve güvercin gibi 158 kuş da tedavi edilerek doğaya bırakıldı. Sokak hayvanlarının mama ihtiyacını karşılamak için mama yapım makinesi ve soğuk hava deposu için çalışmalara başlandı. 4 Ekim Hayvanlar Günü ziyaretleri kapsamında okullardan ve fabrikalardan gelen 1150 kişiye modern tesis gezdirildi. Personellere verilen kurum içi hizmet seminerleri ile personeller daha bilinçli hale geldi” denildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
On bini aşkın sokak Büyükşehir eli

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Marka Kulis - Markaların Ortak Buluşma Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!