Mevlânâ, Kahramanmaraş’ta ilk kez yapılan mevlevî ayini ile yâd edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Mevlânâ, Kahramanmaraş’ta ilk kez yapılan mevlevî ayini ile yâd edildi

KAHRAMANMARAŞ- BHA

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde (KSÜ) Yunus Emre Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından icra edilen Fahrettin Dede’nin Acem Aşîran Âyin-i Şerif ve Sema Töreni ile Kahramanmaraş’ta ilk defa bu şekilde bir mevlevî âyini tertip edildi.
Törene 66. Hükûmet Tarım ve Orman Bakanı, Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Kahramanmaraş Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, il protokol üyeleri, KSÜ Personel ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.


Program 66. Hükûmet Tarım ve Orman Bakanı, Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin açılış konuşması ile başladı. Mevlânâ Celaleddin-i Rûmi Hazretlerinin milletimizin en kıymetli değerlerinden biri olduğunu vurgulayan Kirişçi, “Vuslatının 750. Yılında Hz. Mevlânâ’nın böylesine anlamlı bir programla, âyin-i şerifle yâd edilmesine vesile oldukları için Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine teşekkür ediyorum.” dedi.

Kirişçi konuşmasını geçtiğimiz günlerde bölücü terör örgütü PKK’nın saldırıları sonucu şehit düşen güvenlik güçlerimize ve 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden deprem şehitlerine rahmet dileyerek tamamladı. KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım da konuşmasında Hz. Mevlânâ’nın milletimizin hamurunu yoğuran önemli şahsiyetlerin başında geldiğini, bu şuurla 750. Vuslat Yılında tertip ettikleri programla Hz. Pîr’i yâd ettiklerini belirtti. Rektör Yasım “Programın düzenlenmesinde büyük katkıları olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı’ya, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu heyetine ve değerli katılımlarıyla bizleri yalnız bırakmayan siz kıymetli
hemşehrilemize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından Fahreddin Dede’nin Acem Aşîran Âyin-i Şerifi ve Sema Töreni icra edildi. Katılımcıların büyük bir beğeniyle izlediği Âyin-i Şerif ve Sema Töreninin akabinde 66. Hükûmet Tarım ve Orman Bakanı, Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Kahramanmaraş Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici ve KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım tarafından Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı ve İstanbul Tarihi Türk Müziği
Topluluğu Genel Sanat Yönetmen Yardımcısı Bahri Güngördü’ye teşekkür belgesi ile Kahramanmaraş’ın geleneksel el sanatlarının nadide örneklerinden ceviz oyma sandık ve okuma rahlesi hediye edildi.

Tören protokol üyelerinin de katıldığı toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mevlânâ, Kahramanmaraş’ta ilk kez yapılan mevlevî ayini ile yâd edildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Marka Kulis - Markaların Ortak Buluşma Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!