Lütfi Bora, Tokat’a lisanslı depo kurmayı istedi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Lütfi Bora, Tokat’a lisanslı depo kurmayı istedi

Hüseyin KÖMÜR/Tokat- BHA

Tokat Ticaret Borsası Başkanı Lütfi Bora’dan açıklamalar

 

Tokat Ticaret Borsası Başkanı Lütfi Bora, ilimiz basın mensupları ile kahvaltıda buluştu. Borsa faaliyetleri ve Tokat gündemine dair açıklamaları oldu.

Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora’nın açıklamaları şöyle oldu:

“Tüm Tokatlı hemşerilerimizin ve Aziz Türk Milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyor, başta kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimize ve bu ülkeye hayırlı hizmetlerde bulunmuş ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyorum.

Değerli Arkadaşlar;

Bilindiği üzere son dönemlerde Tokat’taki Tokatlılar ile Tokat dışında bulunan Tokatlıların birlikte hareket etmeleri gerektiğine dair iyi niyetli söylemlere şahitlik ediyoruz. Bu anlamda nüfusumuzun yoğun olarak yaşadığı büyük şehirlerimizde düzenlenen Tokat Tanıtım Günleri’nin var olmasının önemine haiz olduğumu öncelikle ifade etmem gerekir. Bu ifadem hem Ankara’da, hem de İstanbul’da düzenlenen organizasyonları yeterli olarak gördüğüm anlamına gelmesin. Gerçekten her iki organizasyonun da, çok iyi PR çalışmaları yapılmamış, insanların bihaber bırakıldığı; dernektir, federasyondur ya da konfederasyondur hiç fark etmez, bu oluşumlara kazanç elde etmesi için hayata geçirilen basit çalışmalardan öteye gidemedi. Hem İstanbul’a hem de bundan yıllar önce düzenlenmiş Ankara’daki organizasyona katılım sağlamış birisi olarak şunu söyleyebilirim ki, 1 adım ileri gidilemediği gibi, İstanbul’da da ciddi bir katılımcı düşüşü gördük.

Başına Zileli, Turhallı, Niksarlı ya da Erbaalı diye tabela unvanı getirilen yabancıların, Tokatlı gibi satış yaptığı, Tokat’taki fiyatların 2 katına ürünlerin pazarlandığı bir düzene şahit etmişliğin üzüntüsü bir tarafa, Tokatlı esnafa kolaylık sağlanmamış olması da ayrıca üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Federasyonların birbirleri arasındaki sorunları siyasileştirmesi ve Tokatlılar arasında bir bölünmenin yaşanmasına neden olunması da bundan sonraki süreçte bu işi üstlenen kişilerin sahip olduğu özelliklerde neyi arayıp neyi aramayacağımızı bizlere gösteren önemli bir işaret. Bakalım sonraki yıllarda ne olacak, göreceğiz.

Değerli Arkadaşlar…

TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Tokat’a gerçekleştirdiği ziyarete olan katılımlarınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hem Tokat’ta, hem de Zile’de çok kaliteli ve şehrimize katma değer sağlayacağına inandığım temaslar gerçekleştirdik. Bu anlamda bir teşekkürü de Sayın Hisarcıklıoğlu için söylemek gerek. Tokat’a her geldiğinde yaptığı konuşmalardan da anladığımız üzere, şehrimizi yakından takip eden ve kültürel değerlerine hakim birisi olarak dikkat çekiyor. Bizim üzerimize ise, Tokat’taki 5 oda ve 2 borsa başkanlarımızla birlikte, izlenimlerimizi ve ekonomik anlamdaki değerlendirmelerimizi kendisine ve ilgili heyetlerimize, komisyonlarımıza iletmek kalıyor.

Değerli Basın Mensupları;

Hepinizin de yakından takip ettiği üzere Pegasus ile görüşmeler gerçekleştiriyoruz ve İzmir uçuşlarının başlaması için süreci yakından takip ediyoruz. İstanbul’daki görüşmelere diğer oda ve borsalarımızdan da katılım sağlayan başkanlarımız olmuştu. Tokat TSO Başkanımız Fatih Gökdere, yeni başkan olması hasebiyle bize bu buluşmayı söylemeyi unuttu diye düşünüyoruz. Kendisinde kesinlikle bir art niyet aramıyoruz. Bu iş hepimiz gibi onu da heyecanlandırdı ve Pegasus ile sürekli irtibat halinde kalmaya çalışıyor. Her şey bir yana, uçuşların başlaması ile yaşayacağımız mutluluk bizim için yeterlidir. Ama kamuoyu bilsin ki, en az Tokat TSO kadar, ilçelerimizle birlikte biz de bu uçuşların gerçekleşebilmesine yönelik olarak çalışmaların içerisinde fiilen yer almış bulunmaktayız. Umarım raporlama olumlu gelir ve uçuşlarımız bir an önce başlar.

Basın mensuplarımız arasında daha önceki dönemde bizlerle birlikte olan arkadaşlarımız da var. Önceden de bahsetmiştik. Lisanslı depoculuk sistemini çok önemsiyoruz. Bu sistem tarımsal mamullerde belli bir standardı yakalamayı sağlayarak, mamul alıcı ve satıcılarının daha geniş bir alan içerisinde mamullerinin kalite ve gerçek değerleri ölçütüne göre fiyatlandırma yapabilmelerine imkân vermektedir. Peki biz ne kadar kaliteli ürün üretebiliyoruz? Tokat’ta hasat sezonunu kapattık sayılır. Bazı yerlerde ise mısır hasadına devam ediliyor.”

LİSANSLI DEPO OLSUN TOKAT’TA

Tokat’ta lisanslı depo olması için talepkârlıklarını belirten Başkan Lütfi Bora “TMO’nun deposu yetersiz. Artova’da 1930’lardan kalma. Zile’de var, yine 1930’lardan kalma. Tokat’a bizim de hissedarı olduğumuz LİDAŞ (Lisanslı Depoculuk A.Ş.) var. Yüzde 50 ortağı TMO, yüzde 50 ortağı TOBB, bizim de hissedarlığımız var. Tokat Bölgesine 100 bin tonluk lisanslı depo yapılmasını istiyoruz. Tokat’ın tarımcısını da rahatlatır, diye düşünüyoruz.” dedi.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Lütfi Bora, Tokat’a lisanslı depo kurmayı istedi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Marka Kulis - Markaların Ortak Buluşma Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!