Aselsannet TEKS projesi ile tarihi eserlerimiz kimlikleniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


TEKS projesi ile tarihi eserlerimiz kimlikleniyor

Aselsannet Genel Müdürü Recep Ali Erdoğan:

“Tarihi eserlerin korunmasında üstümüze düşen görevi gerçekleştirmenin heyecanı içerisindeyiz”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Aselsannet ile geliştirdiği Tarihi Eser Kimliklendirme Sistemi (TEKS) projesi ile güvenliği sağlanan tarihi eserlerde sahteciliğin ve kayıpların önüne geçiliyor, orijinalliği konusunda oluşan muğlaklıklar ortadan kaldırılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ülkemizin sahip olduğu tarihi eserlerin kimliklendirilmesi amacıyla ürün geliştirmek adına Aselsannet ile sözleşme imzaladı. Bu kapsamda; Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aselsannet tarafından tarihi eserlerin güvenliğini etkileyen ve geçmişimizin izlerini nesillere saklamamızı sağlayacak ulusal çaplı Tarihi Eser Kimliklendirme Sistemi (TEKS) projesi geliştirildi.

Eserler geliştirilen özel ürün ile işaretleniyor

Bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerinde, geçici sergilerde yer alan ve kazı alanlarında açığa çıkarılan tarihi eserlerimizin güvenliği, geliştirilen ürün aracılığıyla sağlanması amaçlanıyor. Sahteciliğin ve olası kayıpların önlenmesi ile müzelerimizin envanter güvenliğini sağlayan TEKS projesi ile aynı zamanda Bakanlık uhdesinde olan bir eserin, orijinalliği konusunda oluşan muğlaklıklarda ortadan kaldırılıyor.

Ürün teslimatlarında 2. etap tamamlandı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile 26.09.2023 tarihinde projenin ikinci etap ürün teslimatına yönelik sözleşme düzenlemeleri gerçekleştirildi, Kültür ve Turizm Bakanlığı da bu yıl projenin sürdürülmesini planladı.

Erdoğan: Tarihi eserlerimizi korumanın heyecanı içerisindeyiz

Aselsannet Genel Müdürü Recep Ali Erdoğan, ülkemizin tarihini korumak ve tarihi değerlerimizi gelecek nesillere taşıyabilmek adına yürütülen bu proje ile tarihi eserlerin korunmasına katkı sağlandığını belirtti. Erdoğan, “Ülke olarak köklü tarihimizden aldığımız kuvvet ile geleceğimizi inşa ediyoruz. Bu nedenle tarihi eserlerin korunmasında üstümüze düşen görevi gerçekleştirmenin vermiş olduğu heyecan içerisindeyiz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aselsannet TEKS projesi ile tarihi eserlerimiz kimlikleniyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Marka Kulis - Markaların Ortak Buluşma Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!