Akçaabat Adalet Sarayının temeli törenle atıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Akçaabat Adalet Sarayının temeli törenle atıldı

TRABZON-BHA

Bir dizi temas ve incelemede bulunmak ve programlara katılmak üzere Trabzon’a gelen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Akçaabat Adalet Sarayı’nın temel atma törenine katıldı. Darıca bölgesinde 3 bodrum + Zemin + 4 Normal ve Çatı Arası kat olmak üzere toplamda 9 kattan oluşacak yeni adliye binasının açılış törenine Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Mustafa Şen, Yılmaz Büyükaydın ve Vehbi Koç, Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, ilçe belediye başkanları, bürokratlar ile Akçaabat halkı katıldı.

İlçemize hayırlı olsun

Törende konuşan ve katılımcıları selamlayarak sözlerine başlayan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Güzel bir havada ve 2023 yılının son cuma gününde Akçaabat’ımızda çok ehemmiyetli bir hizmetin startını birazdan vereceğiz. Akçaabat Adalet Sarayı inşallah şimdiden şehrimize ve ilçemize hayırlı olsun. Ben 1990’lı yılların başlarında mülk idare mesleğine başladım. O zamanların Adalet Sarayı demeyeceğim ama adliyelerini çok iyi biliyoruz, hatırlıyoruz. Genellikle eğer ilçe yeniyse zaten hükümet konağı yok. Eski belediye binasının bir köşesinde, eğer ilçe daha eski bir ilçeyse, daha çok hükümet konaklarının zemin ya da bodrum katlarında adalet dağıtmaya çalışan hâkimlerimiz ve savcılarımızın olduğu adalet binaları vardı” dedi.

Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum

Trabzon’a kazandırılan her bir eser için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Başkan Zorluoğlu, “ Adliye Saraylarımız için de Adalet Bakanlığımızın, hükümetlerimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın hakkını burada teslim etmek lazım. Son 20-25 yıl içerisinde ülkemizde adliyelerden adalet saraylarına doğru çok büyük bir değişim ve dönüşümü hep beraber yaşadık. Şimdi artık ülkemizin dört bir köşesinde adalet misyonuna ve fonksiyonuna yaraşır, yakışır adliye saraylarını hep birlikte görüyoruz ve bundan da çok büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu bakımdan kıymetli Cumhurbaşkanımıza özellikle bu konuya verdiği ehemmiyet sebebiyle huzurlarınızda teşekkür ediyoruz. Yine Adalet Bakanlarımıza ve bu manada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Akçaabat’a çok yakışacak

Devletin en önemli fonksiyonlarından birinin adalet olduğunu dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Adalet hem mülkün, devletin temeli hem de milletimizin, ülkemizin gelişmesi, kalkınması, ilerlemesi için de çok önemli bir zemin, adeta bir lokomotif. Bu bakımdan adalet sağlayıcıların benlerine yaraşır ortamlarda hizmet vermeleri de çok büyük önem arz ediyor. Temelini atacağımız bu önemli eser önemli gayretlerin sonucu bu noktaya geldi. Önceki dönem bakanımıza, milletvekillerimize, şimdiki milletvekillerimize, bakanlık, yöneticilerimize ve özellikle bugün bu töreni teşrif eden siz kıymetli Adalet Bakanımıza bu güzel eserin şehrimize kazandırılmasındaki gayretlerinizden dolayı şahsım ve şehrim adına şükranlarımı teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu güzel eser Akçaabat’ımıza çok yakışacak” ifadelerini kullandı.

Kamu binaları devletin aynasıdır

AK Parti Trabzon Milletvekili Vehbi Koç, kamu binalarının devletin aynası olduğunu belirterek, “Bu binalar Türkiye yüzyılının binaları olacak. Binalar içini dolduran insanlarla, hukuk adalet sistemi de işleyen anayasa ile anlam kazanır. Yeni ve sivil bir anayasanın hazırlanması Türkiye Yüzyılının en önemli adımı olacaktır. Bu temelini attığımız adalet sarayı, sivil anayasa ile daha fazla anlam bulacaktır. Türkiye’nin sivil ve demokratik anayasasını yapmak 100. yıla yakışır. Temelini attığımız binanın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Hukukun üstünlüğüne katkı sağlayacak

Adalet kavramının huzurun ve güvenin simgesi olduğunu dile getiren AK Parti Trabzon Milletvekili Yılmaz Büyükaydın, “Bu saray hukukun üstünlüğüne katkı sağlayacaktır. Yargının tarafsızlığı ve hukukun evrenselliğini temel edinecektir. En etkin şekilde yerine getirebilmek için mesleki bilgi ve birikimin yanında mekânların da önemi bulunmaktadır. Bakanımıza içtenlikle teşekkür ediyorum. Hükümetlerimiz döneminde yargının önemine yakışan son teknoloji ile dizayn edilecek Akçaabat Adalet Sarayı’nın hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Bugün sıkıntıyı bitiriyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Trabzon Milletvekili Mustafa Şen ise gecikme nedeniyle özür dilediğini belirterek, “İşler daha kolay olsun diye uğraşıyoruz, bazen sorunlar olabiliyor. İhaleler tekrarlanıyor. Bazen gecikmeler olabiliyor bunun için özür diliyoruz. Projeyi takip eden önceki dönem ilçe başkanımız Ahmet Hüseyin Altıntepe’ye ve mevcut Belediye Başkanımız Osman Nuri Ekim’e teşekkür ediyorum. Onlar bu gecikmeyi yüreklerinde bir sızı olarak hissettiler. Ne zaman sokağa çıksalar Akçaabatlılar ‘Nerede bizim Adalet Sarayımız’ diye sitem ettiler. Bugün bu sıkıntıyı bitiriyoruz.
Umuyorum ki burada vicdanlı bir şekilde adalet dağıtılır, bütün Türkiye için temennimizdir” şeklinde konuştu.

Hükümet konakları sınırlı sayıdaydı

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım ise “Bir işten en iyi sonucu almak için kaliteli araçlara ihtiyaç duyulduğunu eskilerimiz ifade etmektedir. Bir süre öncesine kadar ülkemizde hükümet konakları sınırlı sayıdaydı. Son zamanlarda inşa edilen binalarla adli personellerimiz daha kaliteli hizmet sunma imkânına sahip oluyor. Adalet Sarayı yapılan il ve ilçede o yörenin tarihine mirasına uygun olmasına özen gösterildiğine müşahede ediyoruz. Tarihi mimariye uygun, Orta Mahalle esintileri taşıyan Adliye Sarayımızın temelini atacağız. 15 bin metrekare alanda inşa edilen Adliye Sarayı’nın adalete kaktı sağlayacağına inanıyorum. Sayın Bakanımıza, milletvekillerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Trabzonlulara ne yapsak azdır

Törende son olarak söz alan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise, şu ifadeleri kullandı; “Bugün Adalet Sarayımızın açılışı nedeniyle beraberiz. Yargı çalışanlarımıza, hâkim ve avukatlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Trabzon’umuz Karadeniz’in lider şehirlerinden birisidir. Trabzonspor’umuz, Trabzonlumuz her zaman gururumuz oldular. Trabzon her zaman Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a her daim destek oldu. %70 oranında güçlü bir destek sağladınız. Her seçimde burada milli iradenin yanında Türkiye Yüzyılına omuz vererek hep destek oldunuz. Trabzonlu hemşerilerimize şükran borçluyuz. Ne yapsak azdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın selamını getirdim.”

Bakan Tunç 3 ilçeye müjde verdi

Yatırım programına almak yetmiyor. Milletvekillerimiz bu işi yoğun bir şekilde takip ettiler. İhalenin hızlanmasını söyledikleri andan itibaren süreci takip ettik. İhale sürecini tamamladık ve bugün temel atma işlemine geçtik. Burada yargı hizmetlerimizin adil bir şekilde daha güzel bir şekilde hizmet vermelerini sağlamalarının gayretinde olacağız. Bugün Akçaabat’ta işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. 2013 yılında merkez binamızı tamamlamıştık. 2011’de Adli Tıp Grup binamız tamamlanmıştı. 2014’te adliye binamızı restore etmiştik. Yeni yatırımları planladık. 4 bin 215 metrekare yüzölçümlü arsamız üzerine inşa edilecek deniz manzaramız da var. Vakfıkebir’de adalet binamızın 9 Ocak’ta proje ihalesini gerçekleştireceğiz. Araklı adalet binamızın yapım ihalesini gerçekleştiriyoruz. Of ilçemizde yeni bir adalet binamızı yapacağız. Proje çalışmalarına başladık. Sonrasında yatırım programına ekleyerek işlemlerimize devam edeceğiz. Bir asrın son gününde bu temeli sizlerle atıyoruz. Kesintisiz bir şekilde milletimizin refahını arttırmanın gayretinde olacağız. Türkiye yüzyılının hayırlı olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından dua programı gerçekleştirildi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri birlikte butona basarak Akçaabat Adliye Sarayı’nın temelini attılar. Tören, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim’in Bakan Tunç’a hediye takdiminin ardından sona erdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akçaabat Adalet Sarayının temeli törenle atıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Marka Kulis - Markaların Ortak Buluşma Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!